12 zlatých pravidel duševního zdraví

10. října 2012 v 6:30 | Viktor Stropek |  Komenty, názory, úvahy

12 zlatých pravidel duševního zdraví

 1. Pamatuj, že každé utrpení, i to největší, jednou přejde. Veškeré dění v toku času je proměnlivé. Po dešti vychází slunce, i po té nejkrutější zimě přijde zase jaro!

 1. Tam, kde nemůžeš pomoci ani změnit chod věcí, nestarej se zbytečně o cizí záležitosti.

 1. Nepropadej panice kvůli zodpovědnosti. Tvá schopnost a odolnost poroste tím více, čím méně se poddáváš spěchu, vzrušení a pesimismu.
 2. Vyvaruj se boje proti představám. Mnozí se vyčerpávají v boji proti překážkám, které existují jen v jejich fantazii. Nezaplétej se do neplodných zálib, které nevedou k cíli. Pamatuj, že síla je jen v jednoduchosti, proto netříšti své síly!

 1. Nežij v minulosti, nepřemýšlej mnoho o budoucnosti. Žij přítomností. Nic důležitého nezměníš! Znáš snad někoho, kdo se nikdy nezmýlil? Chybám se nevyhneš, přijdou-li, naprav je - není většího vítězství.

 1. Rázně odlož nenávist, závist a touhu po destruktivní kritice. Kritika, která současně nepřináší pomoc a náznak, jak zlepšit špatné, je někdy horší než původní špatná věc. Tato tři zla výrazně překážejí osobní spokojenosti.

 1. Netrpělivost, posměch, fanatismus, fatalismus a pesimismus ničí duševní harmonii.

 1. Zažeň myšlenky o důstojném "usazeném" stáří. Buď stále zvědavý a zvídavý, snaž se uchovat smysl pro romantiku, dobrodružství a recesi. Neboj se v žádném věku nových setkání a nových úkolů.

 1. Důvěřuj lidem a měj je rád. Neočekávej od nich dokonalost, ani ty nejsi dokonalý. Snaž se ocenit jejich individualitu. Jen málo lidí je vysloveně špatných. Úsměvem a duševním pohlazením prosadíš víc než přísností a tvrdostí.

 1. Pozoruj své okolí a všimni si, že tvé problémy jsou v zásadě stejné jako problémy mnoha jiných. I lékař trpí bolestí, i policistu někdy dusí strach, i král pláče při smrti svého syna. Nekomplikuj si trvale svou životní roli, prostuduj ji dobře, snaž se jí rozumět a využít ji ze všech sil k pomoci těm, kteří jsou na tom ještě hůře. A pak svou roli hraj s důvěrou a odvahou, ale hlavně vždy se smyslem pro fair play.

 1. Pokud ti něco vadí a můžeš to změnit, učiň tak, pokud to změnit nemůžeš, netrap se tím dále. Pokud ti něco vadí na druhém člověku, tak se s tím buď smiř anebo se mu vyhni - tak jako řeka, když narazí na horu. Snáze přeneseš vrcholek hory či změníš tok řeky, nežli změníš povahu člověka. Tvoje mysl musí mít vždy jasný cíl a stanovisko, nelze být "trochu těhotný" či sedět na dvou židlích. Nechť je i tvoje řeč jasná - ano, ano či ne, ne.

 1. Poznávej sám sebe, nauč se mít rád sám sebe takový, jaký jsi a uměj sebe přijmout, uč se naslouchat svému tělu a duši a jejich signálům. Ten, kdo pozná druhé, je chytrý, avšak ten, kdo pozná sám sebe, je moudrý. A pamatuj, že bojovat proti celé armádě je daleko snazší než bojovat sám se sebou!
text: Petr Hoffmannilustrace: David Vávra
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 2013 prom dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:53 | Reagovat

Q. Why did the little boy put lipstick on his head?
http://www.untildress.net/wedding-dresses.html

2 Memv | 28. listopadu 2013 v 12:46 | Reagovat

Milý Viktore, tato rádoby "moudra" se opravdu lehce píší, ale těžce konají. Mimochodem "Důvěřuj lidem a měj je rád."? Za poslední dlouhou dobu, jsem opravdu neslyšela větší hloupost. Nechci zničit tvůj evidentně nezměrný optimismus a tak trochu i sklony k idealismu, ale řeknu ti to na rovinu; lidi jsou svině. Svině byli a svině taky budou. Dále by mě opravdu velice zajímalo, po jak dlouhé době se lidé, kteří se touto radou řídí dostali díky těm všem lidem, co měli rádi a kterým důvěřovali, na dno. Život není pohádka, ani hloupá romantická komedie, kde na sebe všichni spoléhají a dopadá to dobře. Lidi na sebe kašlou, jde jim jen o sebe a vlastní prospěch z čehokoliv, z čeho prospěch mít můžou. A ani za zlatý prase ti neuvěřím, že se tím řídíš. Pakliže ano, je mi tě líto, v dohledné době čekej veliké zklamání a poznání že takhle věci v životě prostě nefungují.

S pozdravem Realista

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama