Čím dál víc lidí volá po revoluci jako na Islandu

15. července 2012 v 21:42 | Viktor Stropek |  co se dějě v trávě?
Čím dál víc lidí volá po revoluci jako na Islandu
Čím dál víc lidí volá po revoluci jako na Islandu
Není náhodou, že o revoluci na Islandu víme tak málo. Dala příklad lidem na celém světě, jak vzít moc do svých rukou. Přímá demokracie v 21. století nemusí být snem…
14.03.2012 14:23:21 Pravdu.cz Beryl Z domova
Z televizních zpráv se o Islandu mnoho nedozvíme. Není to náhoda. Mocným se myšlenka přímé demokracie do krámu nehodí. Islanďané ale byli pašáci, a proto si lidé tyto informace sdělují mezi sebou přímo. Tak jako článek http://pravdu.cz/island/islandska-revoluce-take-jste-o-ni-neslyseli >>>

Volání po revoluci
Stačí jen chvíli hledat a zjistíte, že v Evropské unii i České republice existuje celá řada aktivit za přímou demokracii. Aktivní je například Národní rada (www.narodni-rada.cz), která do Prahy na Václavské náměstí pozvala jednoho ze strůjců revoluce na Islandu. Hordur TORFA vystoupí 15. a 16. března 2012.

Aktualizace: Hordur TORFA v Praze na Václavském náměstí

Slyšet je také Milan Valach z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, jako mluvčí Hnutí za přímou demokracii (www.hzpd.cz), viz. článek http://pravdu.cz/revoluce/proc-se-lide-nechaji-trpne-ponizovat-a-okradat.

Tyto hlasy se však ozývají jednotlivě, a tudíž slabě. Navíc volají po revoluci v ulicích, což je podle mého názoru chyba.

Revoluce v ulicích není nic proti revoluci u voleb
Nežijeme v Africe. Máme demokratické zřízení a právo volit. V ulicích proto nemůžeme dosáhnout ničeho lepšího.

Island řešil akutní problém. Krach země, za který byli přímo odpovědní představitelé vlády. Lidé v ulicích dosáhli odstoupení vlády a prosazení nových zákonů přímo posilujících vliv občanů. Nutné je však podotknout, že dělat revoluci s 320 tisíci obyvatel je jiné než s 10 miliony.

Česká republika, ani my její občané, akutní problém neřešíme. Jen remcáme. Politika posledních vlád se nám nelíbí. Ani všudypřítomná korupce, srážející nás na úroveň rozvojových zemí. Ale nemáme možnost s tím jako rukojmí dvou velkých politických stran cokoliv udělat. Opravdu?

Kroužkování ve sněmovních volbách v roce 2010 ukázalo chuť lidí něco změnit. V podstatě proběhla první polistopadová revoluce, která měla politikům ukázat, kdo že je pánem a kdo že má sloužit. Tato revoluce, jak se i zpětně ukazuje, byla dokonalá. Nikdo nemůže tvrdit, že byla někým řízená a zmanipulovaná. Tak, jako například ona listopadová v roce 1989. Každá další revoluce v ulicích tento stín pochybností ponese. A zřejmě oprávněně. Viz. článek http://pravdu.cz/armada/neverim-spontanni-revoluce.

Po dvou letech se však ukázalo, že výstraha v podobě malé občanské revoluce byla pro politiky nedostatečná, a proto je potřeba dobře se připravit na další volby. A to důsledně. Již není možné spoléhat na sliby, nebo na dosazení politiků ze dna kandidátky.

Je potřeba zásadně změnit volební systém tak, aby byl funkční. Tak, aby měli občané možnost do řízení svého státu mluvit, pokud budou chtít. Zastupitelská demokracie možná byla výborná ve starém Řecku, kdy lidé nebyli vzdělaní, měli to do parlamentu daleko a fyzicky by se do něj ani nevešli. Dnes, v 21. století je však situace zcela rozdílná. Nové technologie smazaly jakékoliv vzdálenosti a na každém dílčím rozhodnutí se mohou z technického hlediska zcela jednoduše podílet všichni občané. Pokud budou chtít si toto právo prosadit.

Co může znamenat přímá demokracie?
Přímá demokracie může znamenat možnost podílení se na všech rozhodnutích státu. Na hlasování o všech zákonech. Nebo předat svůj hlas zástupci, pokud se o politiku nechci zajímat. Avšak s možností tento hlas odebrat a dát kdykoliv někomu jinému. Technicky to problém není. Je to jen o tom, zda to například takto chceme. A bude-li nás většina.

Ctěme demokracii
Podřiďme se systému a využijme jej ve svůj prospěch stejně, jako jej využívají politici. Řekněme jim NE ve volbách. Přestaňme volit stále dokola menší zlo. A je jedno, jestli je modré nebo oranžové.

Vytvořme nové občanské fórum, zahrnující lidi zleva i zprava, které bude založené od počátku jako jednoúčelová politická strana na principech přímé demokracie a odvolatelnosti kohokoliv, včetně zakladatelů.

Obsaďme parlament normálními lidmi, kteří změní ústavu tak, aby umožňovala přímou demokracii. Aby vláda nebyla politická. Aby se o odborné věci starali odborníci. Všichni si musí uvědomit, že tato země je naše firma, ve které jsme akcionáři. Že máme právo rozhodovat na valné hromadě o všem podstatném a jmenovat odborníky do čela, aby vůli většiny hlasů změnili ve skutečnost. S odpovědností za omyly a škody, které nám akcionářům při správě způsobí.

Je to jen sen nebo možná realita?
Pokud Česká republika mohla uzákonit jako první země na světě, že podnikatelé a státní orgány musí mezi sebou elektronicky komunikovat (datové schránky), nevidím z technického hlediska jediný problém, aby mohli všichni občané elektronicky hlasovat o zákonech stejně, jako by seděli v parlamentu. Nebo svůj hlas dali svému zástupci. Každý zákon tak může mít váhu rozhodnutí celé občanské společnosti, referenda.

Ani poslanci nejsou odborníky na vše, a proto mají celou řadu poradců. Služby stejných poradců však mohou využívat při svém rozhodování i občané. Riziko může být pouze v tom, kým si necháme našeptávat.

Přímou volbu prezidenta nám politici slibovali dvacet let. Vždy se ale báli, zda my obyčejní lidé nezvolíme na Hrad Krtečka nebo jinou zábavnou postavičku. Otázkou je, zda je společnost schopná odolat sladkému populismu. V případě, že si občané uvědomí, že rozhodují o vlastní firmě a že na každém hlasu opravdu záleží, nebál bych se. Musí však být všem jasné, že hlasem je rozhodnuto. Ne jako v současných volbách, kdy se vůle občanů překroutí, zmačká a odkopne. Řada lidí má potom dojem, že politiky vytrestá nevolením, čímž získávají jedině extrémisté.

Máme internet, sociální sítě a e-maily. A vlastní rozum. Tedy vše, co k poklidnému občanskému převratu potřebujeme.
Je jen na Vás, co chcete. Upřednostňujete současný systém čtyřletého neomezeného rozhodování politiků proti vůli občanů a výsledku voleb? Střídání předvolebních slibů a zklamání? Bezmocné pozorování dění, které nemůžeme ovlivnit?. Rozkrádání země s úsměvem za bílého dne? Zadlužování našich dětí a vnoučat? Čtete-li tyto řádky až sem, nevěřím tomu. Ale pokud chcete změnu, je to i na Vás. Nečekejte, že to za Vás udělají ostatní. Uvědomte si, že Česká republika je i Vaší firmou, o které máte právo rozhodovat. A to s veškerou odpovědností tak, jako rozhodujete o své domácnosti nebo firmě.

Jestli chcete změnu, oslovte lidi a občanské aktivity, co dosud neztratili morální kredit. Lidi, kterým dáme šanci ovládnout parlament jen a pouze za účelem získání přímé demokracie pro nás všechny. Pošlete tuto šanci dál svým přátelům a známým. Bez rozhodnutí většiny to nepůjde a ta většina začíná právě u Vás!

Autor: Beryl
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin | E-mail | 16. července 2012 v 19:28 | Reagovat

Někde jsem zachytil zajímavý postřeh. Jděme k volbám, ale házejme do uren prázdné obálky, já to tedy určitě s rodinou tak udělám. Ať nedostanou za neplatný hlas žádné peníze to je jedna z možností jak je vyšachovat.

2 David | 13. srpna 2012 v 8:31 | Reagovat

Prázdná obálka = ztracený hlas. Místo toho volte lidi usilující o přímou demokracii.

3 christian louboutin shoes sale | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:19 | Reagovat

Q. Which is the longest word in the dictionary?
http://www.shoesfloor.com/

4 cheap christian louboutin | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:32 | Reagovat

Q. Why did the man at the orange juice factory lose his job?
http://www.shoesfloor.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama