Za zhroucení islandské ekonomiky stojí před soudem bývalý premiér

1. dubna 2012 v 4:24 | Viktor Stropek |  Ekonomika

Za zhroucení islandské ekonomiky stojí před soudem bývalý premiér

Publikováno 6.3.2012
6.3.2012
V Česku se rádo straší Řeckem, méně se již píše o krizi v Irsku, které provádělo politiku neoliberálních reforem podobné té současné vládní politice a tvrdě na to doplatilo. Ani události na Islandu se nestávájí hlavním témátem zpráv, ačkoli jde o první zemi, kterou v probíhající světové krizi rozvrátil spekulativní globální kapitál a nezodpovědní politici. Zvláštní soud v těchto dnech posuzuje vinu bývalého premiéra Geirema Haardema.

Proces před speciálně ustaveným soudem Landsdomur pro stíhání členů vlády začal v pondělí 5. března a obžaloba viní bývalého předsedu z odpovědnosti za finanční kolaps země v roce 2008. Podle kritiků hrubě zanedbal povinnosti premiéra. Haardem je historicky prvním politikem, který je se v souvislosti s finanční krizí obžalován a hrozí mu dva roky vězení. Soud má o případné vině rozhodnout do deseti dnů, příprava rozsudku má trvat čtyři až šest týdnů. Očekává se, že proces potrvá do poloviny března. Další čtyři až šest týdnů si vyžádá příprava k vynesení rozsudku.
Islandská vláda se rozhodla po roce 2000 deregulovat svůj finanční trh a privatizovat státní banky, v té době byl Haardem ministrem financí. Obvinění se především týkají bankrotu tří největších islandských bank, což následně vedlo k pádu celé místní ekonomiky. Geirem Haardem obvinění odmítá a považuje proces za politickou perzekuci. S bývalým premiérem měli být původně obviněni ještě další tři vládní činitelé, poslanci je však soudu nevydali. Kritici procesu uvádějí, že Haardem je jen obětním beránkem.
Dnešní Lidové noviny citují poslankyni Margaret Tryggvadottirová, která v roce v roce 2010 hlasovala pro souzení všech obviněných ministrů. "Samozřejmě že odpovědnost nese mnohem, ale mnohem víc lidí," uvedla a zároveň dodala: "Není to fér, ale stejně tak nebyl fér ani kolaps vůči obyčejným Islanďanům, kteří si mysleli, že žijí v normální společnosti. On byl premiér a kapitán lodi."
Za hlavního viníka přitom někteří Islanďané považují předchozího premiéra Davida Oddsona, který byl v čele vlády v letech 1991 a 2004. Oddson měl pod palcem privatizaci islandských bank a později se stal předsedou rady Islandské centrální banky. Časopis Time ho dokonce před třemi roky zařadil mezi 25 lidí, které lze vinit za světovou finanční krizi, uvádějí Lidové noviny.
Islanďané zareagovali na ekonomickou krizi radikálně, vyměnili dosavadní politickou elitu, zvolili skutečně nové vedení země a odmítli platit dluhy zahraničním bankám, i když tím způsobili mezinárodní konflikty především s Velkou Británií a Nizozemím. Zatčeno bylo i několik bankéřů, ale nakonec jen museli opustit zemi.
V létě roku 2010 se islandský parlament aktivně zapojil i do souboje o Wikileaks, a chtěl se stát celosvětovým útočištěm pro investigativní žurnalistiku, když hrozilo zabavování zpravodajských serverů, psali jsme o tom na Pirátských novinách.
Zdroj: Piratskenoviny.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama