Holešovská výzva, lidé každého věku: Opět míří do ulic

16. března 2012 v 13:38 | Viktor Stropek |  co se dějě v trávě?

Holešovská výzva, lidé každého věku: Opět míří do ulic

Velikost textu:
16. 3. 2012 08:44, autor: adu aktualizováno 16. 3. 2012 12:30
Praha - V Praze mají dnes pokračovat protesty proti vládě organizované Holešovskou výzvou. Tato iniciativa dokázala ve čtvrtek na demonstrace v několika městech dostat tisíce lidí. Další shromáždění by se mělo konat dnes odpoledne na pražském Václavském náměstí. A kdo jsou lidé Holešovské výzvy? Jak sami tvrdí na svém webu, jsou lidé různých profesí, politických názorů a spojuje je přání žít v zemi, kde zákony platí pro všechny stejně. Svolávají se pomocí sociálních sítí a, jak bylo vidět na čtvrteční akci, stoupence má výzva mezi všemi věkovými kategoriemi. Holešovská výzva dostane prostor i v dnešním Hyde Parku - do studia přijde jeden z iniciátorů Jaroslav (Slávek) Popelka.
Demonstrace před budovou ČT
Demonstrace před budovou ČT
Více fotek
Centrum hlavního města bylo jedním z míst, kde se protivládní demonstranti sešli i ve čtvrtek, kdy v Praze proti vládě protestovalo podle policejních odhadů asi 2 500 lidí. V Brně jich byly až 4 000, v Hradci Králové a Ostravě asi tisícovka. V Praze na shromáždění navázal pochod demonstrantů k budově České televize, kde pak demonstrace pokračovala.
Nečas: lidé mají právo vyjádřit názor. Sobotka varuje před růstem napětí
Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka varoval dnes ve sněmovně před růstem sociálního napětí, které je podle něho důsledkem vládních reforem. Kabinet by podle něj měl námitkám lidí, odborů i opozice naslouchat. "Žijeme v demokratické společnosti, každý má právo vyjádřit svůj názor," komentoval protesty ústy svého mluvčího premiér Petr Nečas (ODS). Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) míní, že by nespokojení lidé měli také kromě protestu nabízet i řešení problémů. Prosté heslo, že někdo má odejít, podle něj situaci neřeší. Ministři nyní projednávají změny valorizace důchodů a zvyšování DPH, kterými chce vláda i přes nižší výkon ekonomiky udržet svůj plán snižování rozpočtového schodku v příštích letech.
Autoři Holešovské výzvy nedávno vyzvali vládu, aby do konce února odstoupila. Oznámili, že pokud kabinet na jejich požadavky nezareaguje, uspořádají "celonárodní protest". Ve čtvrtek se pak iniciativě skutečně podařilo přitáhnout do ulic na tuzemské poměry velké množství lidí.
Co chce Holešovská výzva?
Iniciativa požaduje demisi vlády a odstoupení prezidenta Václava Klause pro ztrátu důvěry. Současný systém je prý prolezlý korupcí a nezreformovatelný. Dále by měla být jmenována dočasná vláda odborníků, aby začaly přípravy "spravedlivých demokratických" voleb, a žádá také uzákonění běžně použitelného referenda.
Kromě jiného chce i zastavení církevních restitucí, penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy, odvolání podpisu na smlouvě ACTA. Právě hnutí Anonymous, kterému se smlouva ACTA rovněž nelíbí, zveřejnilo na svém Facebooku video ze včerejší demonstrace na pražském Václavském náměstí. Výzva také kritizuje zadluženost Česka a to, že řadě lidí nestačí jejich příjmy na pokrytí základních životních potřeb. Iniciativě vadí chování exekutorů, politiků i justice, která je podle ní paralyzovaná.
přehrát video
Reportáž z Nočních události
Holešovská výzva vznikla koncem loňského roku a její zasedání se konalo 28. ledna v hloubětínské Tesle. Kromě komunistických Haló novin o Holešovské výzvě dosud hlavní česká média vesměs mlčela. Ve vedení Holešovské výzvy se angažují nepříliš známí lidé, například bývalý voják Vlastibor Čermák, šiřitel protirežimních letáků na jižní Moravě za normalizace Slávek Popelka nebo vystudovaný geolog a propagátor elektromobilů Václav Procházka. Mezi organizátory se pohybuje i kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert, známý spory kvůli předražování jízdného.
Holešovská výzva:
"Jsme obyčejní obyvatelé této země, kterým záleží na její lepší budoucnosti. Jsme různých profesí, politických názorů, žijeme každý na jiném místě republiky. Nejsme členy žádné politické strany a ve většině případů ani nejsme příslušníky nějaké registrované organizace či hnutí. Spojuje nás společné přání žít v zemi, kde zákony platí pro všechny stejně a kde stát chrání své občany před lichváři, podvodníky a vychytralci všeho druhu, v zemi, která prosperuje a kde žijí spokojení lidé, mající příležitost prožít šťastný a naplněný život," uvádí se na jejím webu.
Zdroj: ČT24, ČTK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lace prom dresses | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:01 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama