Jídla z plechovek přinášejí rizika. Zvyšují i hrozbu rakoviny

20. února 2012 v 11:39 | Viktor Stropek |  Zdraví
Jídla z plechovek přinášejí rizika. Zvyšují i hrozbu rakoviny

24.11.2011 08:30 Původní zpráva

Koupit si nápoj, kompotované ovoce nebo párky v plechovce může znamenat zdravotní risk. Podle studie Harvardovy univerzity totiž konzervy obsahují vysoké množství chemikálie zvané bisfenol A, která má nepříznivý vliv na imunitní a endokrinní systém. S jídlem se tak nebezpečné látky dostávají do těla, což může vést až ke vzniku některých druhů rakovin.

Bisfenol A považují lékaři a odborníci na životní prostředí za látku rozhodně ne zdraví prospěšnou. V několika předchozích studiích se totiž ukázalo, že působí negativně na imunitní a endokrinní systém a zvyšuje riziko vzniku sexuální dysfunkce či rakoviny. Evropská unie navíc letos v červnu zakázala jeho použití při výrobě kojeneckých lahví.

Podle nové studie Harvardovy univerzity by se lidé měli mít na pozoru i před potravinami z plechovky. V jejich nátěru, který má zabraňovat rezivění a zkažení jídla, se totiž bifenol A velmi často nachází. "Již nějakou dobu víme, že nápoje, které jsou po dlouhou dobu uchovávány v některých druzích plastů, obsahují vyšší hladinu těchto látek. Ukázalo se však, že podobné riziko je i u plechových nádob," vysvětlila vedoucí studie Jenny Carwileová BBC.

Vědci britské lékařské fakulty rozdělili dobrovolníky na skupiny. Někdo jedl po pět dní jídlo pouze z plechovek, jiní si vařili polévky z čerstvé zeleniny. Odborníci pak analyzovali jejich moč a zjistili, že u lidí, kteří se stravovali pouze potravinami z plechovek, stoupla hladina bisfenolů až dvacetkrát.

Podle lékařů je nutno pokračovat v dalších výzkumech, ale už teď je zřejmé, že plechovky na složení potravin vliv mají. "Výsledek byl vidět ihned po podání jediné porce. Tomu by měli věnovat pozornost zejména ti, kteří pijí a jedí z plechovek denně," dodává spoluautorka výzkumu Karin Michelsová.

Zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/zdravi/jidla-z-plechovek-prinaseji-rizika-zvysuji-i-hrozbu-rakoviny_218189.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama