Island vysypal z rukávu další hrozící sopku - tentokrát pořádnou

3. prosince 2011 v 8:59 | Viktor Stropek |  co se dějě v trávě?
Island vysypal z rukávu další hrozící sopku - tentokrát pořádnouReykjavík - Islandská sopka Katla by se velmi brzy mohla probudit k životu. Případné erupce tohoto vulkánu, který je považován za nejnebezpečnější v zemi, by mohly být nejsilnější za poslední století. Za minulý měsíc bylo zaznamenáno přes 500 otřesů kolem kráteru Katly, což podle expertů svědčí o pohybu magmatu a o tom, že erupce bezprostředně hrozí. Katla má potenciál k tomu, aby způsobila rozsáhlé záplavy. Přes východní pobřeží by se v takovém případě do Atlantického oceánu z tajícího ledovce valily miliardy litrů vody.

Islandští odborníci podobně jako podnikatelé v turistickém ruchu ale na zahraniční zprávy o hrozbě bezprostředního výbuchu sopky reagovali opatrněji. Podle nich totiž "bezprostředně" může znamenat i několik let. Firmy pracující v cestovním ruchu proto vyzývají návštěvníky, aby cestu na Island neodkládali, protože na ostrově pořád hrozí výbuch nějaké sopky.Vědci oblast kolem Katly podrobně sledují od počátku července, kdy byly zjištěny známky možného oživení. Počátkem července vědce znepokojovala sopka Hekla. Vypouštěla menší dávky magmatu a dýmu. Právě sopku Hekla, vysokou1491 metrůa ležící110 kilometrůod metropole Reykjavíku na jihu ostrova, Islanďané přezdívají Pekelná brána. Vulkán za posledních tisíc let vybuchl dvacetkrát, naposledy se tak stalo v únoru 2000.

Islandské sopky na sebe upozornily v posledních letech dvakrát. V roce 2010 erupce malé sopky Eyjafjallajökull ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou, letos v květnu obdobně hrozila sopka Grímsvötn.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/155571-island-vysypal-z-rukavu-dalsi-hrozici-sopku-tentokrat-poradnou/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama