Od DDT ke Galecronu: věk pesticidů

18. září 2011 v 20:10 | Viktor Stropek |  Zdraví
Od DDT ke Galecronu: věk pesticidů

Všeobecným označením "pesticid" (nebo agrochemikálie) je myšlena každá substance k ochraně rostlin v zemědělství. Existuje několik druhů pesticidů: fungicidy (k hubení škodlivých hub), herbicidy (k hubení škodlivých plevelů), insekticidy (k hubení škodlivého hmyzu) atd. Odvětví pro výrobu pesticidů je jedno z nejrentabilnějších odvětví v chemickém průmyslu vůbec.

V domácnostech velice rozšířený prostředek proti kuchyňským švábům a dalšímu obtížnému hmyzu bylo DDT (Dichlordiphenyltrichlorethan), prášek bílé barvy, který se dal zakoupit v plastikových obalech. Sypala se s ním podlaha v kuchyni, v jídelně a ložnici. Každý se mohl bavit sypáním DDT, včetně dětí. Tento produkt byl volně v prodeji; v 50. a 60. letech bylo DDT široce používané a známé. Pár dnů po použití DDT v pokoji se dalo jednoduše zamést nebo vysát vysavačem. V roce 1939 švýcarskou firmou Geigy vyvinuté DDT "pro domácí použití" se stalo základním pilířem tohoto nadnárodního koncernu, který nechal DDT vyrábět dokonce až Mexiku (20).

Než se konečně někdo rozhodnul k tomu, aby řekl, že DDT je karcinogenní, bylo již pozdě. Se světovou roční produkcí okolo 100.000 tun (DDT se prodávalo alespoň 25 let), poté, co bylo DDT staženo v 60. letech z trhu, se stala tato látka "největším umělým chemickým zamořením" (21).

V důsledku tohoto obsahují odpadní vody, řeky a dokonce i dešťová voda zbytky DDT, protože tato karcinogenní látka byla zavlečena i do moří, oceánů a půdy. Dokonce i člověk v sobě nese zbytky DDT ve své tukové tkáni. Tak je DDT obsaženo mimo mořských živočichů v potravním řetězci prakticky i v současnosti, protože byla prokázána jeho dlouhodobá degradace (22) - je potřeba alespoň 10 roků, než je tato látka zredukována na polovinu (23).

Degradace starého DDT byla již v postupu, když byla v roce 1985 obnovena jeho produkce. Tentokrát k boji proti hmyzu přenášejícímu malárii: bylo dodáváno ve velkých množstvích do zemí třetího světa. "Nepoužití DDT by bylo velkou překážkou pro kontrolu malárie", vysvětluje mluvčí WHO (World Health Organization) Dr. N.G. Gratz ve jménu zdraví!

Přeci však se stalo, že tento insekticid proti hmyzu měl nevítané afrodiziakální účinky, a tak se hmyz začal více množit, jeho délka života a odolnost se ještě zvýšila. Chemický průmysl "naočkoval" hmyz prostředkem, u kterého opět selhaly pokusy na zvířatech, které se prováděly před uvedením na trh.

S "úspěchem" DDT může být srovnáván Galecron (Chlordimeform, CDF), který byl uveden v roce 1968 na trh firmou Ciba-Geigy a do roku 1976 byl používán jako tekutý pesticid pro ochranu před parazity. Současně uvedla německá firma Schering na trh analog tohoto produktu se jménem Fundal. V roce 1976, o osm roků později, se přišlo na to, že Galceron a Fundal jsou kracinogenní! Zástupci obou firem toto nepřiznali; pouze se vyjádřili o "patologických účincích" na myši, kterým bylo CDF přidáváno do potravy a o "vedlejších účincích", také u myší. A na lidech? Insekticidy obsahující CDF byly již v roce 1974 zakázány v Číně kvůli své karcinogenitě (26), zatímco je WHO od roku 1971 podezřívala za příčinu poškození jater (27).

Když byl Galeron a Fundal stažen z evropského trhu, Ciba-Geigy investovala 10 milionů švýcarských franků do továrny v Monthey (Wallis), aby se zde mohlo produkovat ročně okolo 500 tun Galecronu (28). Produkce byla od roku 1978 opět obnovena. Místo určení: plantáže bavlníku v latinské Americe.

Toto řešení následovalo zcela logicky jako u firmy Ciba-Geigy, tak u firmy Schering: ve svých tiskových zprávách ze 30. května 1978 obě firmy připustily, že CDF je karcinogen, ale nebude používán na ošetřování vinné révy a ovocných zahrad, nýbrž na bavlnu. Konec konců bavlnu jíst nikdo nebude! Surovina, ze které se získává CDF, je známa pod označením 5-CAT (5-chlor-2-aminotolnol) a byla používána již od 20. let v barvírenském průmyslu. Její vlastnost vyvolávat tumory byla známa již na začátku století (30) a v roce 1933 byla objevena rakovina na základě rozborů v moči u pracovníků, kteří pracovali při produkci 5-CAT (31). Po celé řadě analogických případů bylo rok 1975 průlomem, když byla v USA diagnostikována onemocnění rakovinou u pracovníků, kteří vyráběli CDF (32). Toto stačilo k podezření Ciba-Geigy, která začala používat v roce 1978 Galecron pro bavlníkové plantáže s povolením EPA (americké organizace pro ochranu životního prostředí). Tento nadnárodní koncern se rozhodl, že vyzkouší karcinogenní vlastnosti svého insekticidu na dětech! Šest egyptských dětí dostalo spropitné ve výši 5 liber (asi 20 švýcarských franků - 460 Kč) za to, že zůstanou na poli, zatímco nad nimi ve výšce 5 metrů proletí malé letadlo, které je pokropí Galecronem (33). Pochopitelně, že se u dětí vyskytnuly příznaky otravy a ještě byly podrobeny různým vyšetřením. Ciba-Geigy však nikdy nepodala zprávu o tom, zda-li tito lidští pokusní králíci onemocněli rakovinou nebo jinou těžkou nemocí. Pokus se konal v roce 1976, v době, kdy se Galecron začal stahovat z trhu v Evropě kvůli svým karcinogenním vlastnostem. Nejmladší z těchto dětí mělo 10 roků, nejstarší 18 roků.

U dětí se vyskytnulo silné podráždění očí, bolesti hlavy a břicha, průjmy a závratě. Výsledky byly porovnávány v podobném pokusu, který se provedl na 6 pracovnících ve věku mezi 19 a 40 roky. Poslední dostali ochranné masky, rukavice a holínky, v protikladu k dětem, které nebyly nijak chráněny. Symptomy byly podobné, pouze s tím, že tři pracovníci našli v moči zbytky krve. Přece však zjištěné množství Galecronu u každé osoby bylo jiné a výsledky nemohly být použity pro seriózní studie. Výsledky byly v množství od 0.20 do 3.0 u dětí (které byly bez ochrany) a u od 0,02 do 2,43 u pracovníků, kteří použili ochranné pomůcky. Toto je další důkaz o rozdílnosti metabolismu a reakcích jednotlivých subjektů a vysvětluje, že je absolutně nemožné medicínský ani žádný jiný výzkum bezmyšlenkovitě fixovat na výsledky z pokusů jak na zvířatech, tak i na člověku.

Nicméně prováděla Ciba-Geigy dlouhou sérii analýz a výzkumů na osobách ze zemí třetího světa, které pracovaly s CDF: v Sudánu (1978, 12 osob), v Bolívii (1980, 58 osob), v centrální Americe (1979/80: Guatemala, Honduras, El Salvador, Nicaragua - celkově asi 2.000 osob), v Kolumbii (1979, 15 osob) (34). V roce 1982 potvrdila IARC ("International Agency for Research of Cancer"), že CDF představuje riziko pro vznik rakoviny (35), ale také potvrdila, že ve 40 % případů bezpečnostní limity pro CDF, stanovené Ciba-Geigy, jsou mnohem vyšší (ve smyslu množství látky, která se dá použít), než doporučovala WHO. Galecron se produkoval a pravidelně používal i nadále.


Zdroj: http://www.ohz.cz/ohzold/old_web/Publikace/04.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 maternity wedding gowns | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:01 | Reagovat

A. One more crack like that and I'll plaster you!
http://www.threedress.net/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama