Vyznáte se v tom, co se píše na obalech potravin?

11. srpna 2011 v 2:23 | Viktor Stropek |  Zdraví
Po letech dohadů budou na obalech potravin jednotné informace. Evropská unie rozhodla, že do pěti let bude muset každá potravina obsahovat údaje o energetické hodnotě, množství cukrů, tuků, karbohydrátů, proteinů a soli. Co si pod tím ale přesněji představit? Kolik toho vlastně člověk může sníst? Jak dobře se vyznáte v informacích z obalů? Vyzkoušejte si své znalosti v testu on-line deníku TÝDEN.CZ.

Dosavadní označování potravin charakterizovalo slovo chaos. Přestože některé společnosti se již dnes snaží dodržovat nezávazná doporučení úřadů, dovoz ze vzdálených zemí se pravidlům vymyká. "Některým firmám se hodí, že v pravidlech byl nepořádek. Informace na obalech tak mohly být nepřesné a zavádějící," připomíná na serveru BBC odborník na veřejné zdraví Alan Maryon-Davis z Kings College London.

Mezi nejvíce matoucí údaje patří energetická hodnota. Jídlo se totiž v našem těle přemění na energii potřebnou k dýchání, krevní cirkulaci či pohybům svalů. Tyto hodnoty lze vyjádřit v kilojoulech, kilokaloriích, ale také v kaloriích. Jak se ale v jednotlivých pojmech vyznat?

Kilokalorie (kcal) je ekvivalent pro 4184 kilojoulů (kJ). Pokud se v souvislosti s potravinami mluví o kaloriích (C), obvykle se má na mysli právě jednotka kilokalorie. Podle norem Guideline Daily Amount by dospělý muž se sedavým zaměstnáním neměl za den přijmout více než 2500 kalorií, žena 2 tisíce kalorií a dítě ještě o dvě stě méně.

Podobný problém se objevuje také u množství soli v jídle. Informace o obsaženém sodíku není stejná jako údaj o soli. K tomuto číslo se veřejnost dostane, pokud množství sodíku vynásobí 2,5krát. Podle odborníků se tento údaj začal zavádět, aby se skrylo velké množství soli. "Firmy využívají toho, že v médiích se hovoří zejména o množství soli, což může občany mást," tvrdí Katharine Jennerová ze společnosti World Action on Salt and Health. Podle ní by měl dospělý člověk sníst maximálně 6 gramů soli denně.

Zdroj: http://www.tyden.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama