Nekupuj to, nekupujto!

22. srpna 2011 v 6:34 | Viktor Stropek |  co se dějě v trávě?
Nekupuj to, nekupujto!

Tento článek si klade za cíl upozornit na jeden nový (prý i světový) trend na internetu, na jeho společensko - kulturní a politické pozadí, jakož i na rizika z něj plynoucí. Autor doufá, že urazí jen ty, kteří za projektem stojí.

Všichni ostatní zde totiž vystupují pouze jako oběti jejich manipulace. Zbytek viz hlavní stránka > Důležité upozornění pro čtenáře > bod 6.

Před nedávnou dobou se na českém internetu objevil nový přírůstek. Ptáte se, co to je? Je to konkurence oblíbeného Dfens? Je to nový seznam, nebo tak něco? Veldle jak ta jedle! Je to nový aukční, pardon, herní portál. "Nový" způsob nakupování.

Pojďte teď se mnou píchnout do vosího hnízda a podívat se, jak vypadá takovéto zmrdí veledílo pro ty nejvohnoutovatější vohnouty.

Na chvilku odbočím. Co je to socialismus s lidskou tváří? To je stav, kdy jsou jakž takž dodržována základní lidská práva, lidé mají všeho relativní dostatek, svobodu slova a svobodné pravidelně opakované volby. S tím, že se samozřejmě vždy pomůže tomu, aby vyhrála ta správná strana. A ten socialismus je v tom, že kdo vydělá víc, obvykle se to označuje jako "nepřiměřeně mnoho", přispívá těm, kdo jsou tak hloupí, že vydělají míň. Ano, jsou tu lidé, kteří nemohou vydělat víc třeba kvůli tělesné indispozici, takovým by systém skrze dávky z vybraných daní přispívat měl. Ale pak taky existují skupiny, jimž by se přispívat nemělo, protože je to demotivuje. A všichni víte, koho tím myslím. Trochu zjednodušuji, ale snad pochopíte kam mířím. Nemějte mi také za zlé mírné odchýlení od tématu, to se vysvětlí dále.

Představte si nyní, že za Vámi přijde kamarád a řekne: "Hele chci koupit skvělej notebook za 17 000,-, půjč mi na něj 5k." Pokud bych zrovna měl zbytečných 5k a o kamarádovi věděl, že je seriózní, nic neřeším. Pokud by řekl "Chci koupit … PŘISPĚJ mi na něj 5k.", uvidí Finger, možná dva. Přišel-li by za Vámi cizí člověk a řekl předchozí větu, pravděpodobně ho něčím atakujete, minimálně slovně. Možná byste ho také upozornili, ať to už to nehulí.

Přesto teď sedím a koukám na aukci, kde jde o notebook SONY Vaio a jistí lidé na netu toto právě praktikují. Na této aukci mne zaujalo jméno právě vítězícího jedince, Nekupujto. Chudák ani netuší, jakou pravdu ve jménu svém dí. Nyní se podíváme, jak to na této "aukci" chodí. Podrobná pravidla ať si každý dle své libosti najde a prostuduje. Kdo je líný, ať se spokojí s mým stručným popisem a nestěžuje si. Takže se zaregistrujete a nakoupíte jisté BONY. Opravdu Vám to nic neříká? Nic? Čtěte dále!

Jeden bon vychází na 8,- Kč. Přes SMS 10,-. Pokud jich koupíte 400 za 3 200,- (ne přes SMS, samozřejmě) tak dostanete celých 180 Bn navrch "zadarmo". Zadarmo je vůbec kouzelný magnet na vohnouty. To, proč si to mohou zmrdíci dovolit, uvidíte za chvíli. Každý Bn znamená "právo", jak píšou, jednou přihodit v aukci. Bystřejší již jistě tuší. Za peníze si kupujete jisté právo. Pořád nic? Čtěte dále!

Po každém přihození se zvýší cena zboží o 1 kč nebo 10 haléřů, to podle toho, o jaký typ aukce se jedná. Také se zvýší čas do konce aukce. A tady se nám poprvé potkává socialismus se zmrdismem. Prodloužení doby zaprvé znamená, že se dává šance i pomalým, nebo blbým, kterým později dochází, o jak výhodný kauf přišli. Zároveň pro zmrdy znamená jistotu, že někdo přihodí a tudíž se více nakapsujou. A to je vlastně celé. Příhoz, prodloužení doby, příhoz jiného, prodloužení, příhoz prvního, prodloužení, příhoz dalšího, prodloužení, 2 s před koncem příhoz zase prvního… Toto se opakuje až do zblbnutí nebo konce aukce. Předpokládám tedy, že tady vyhrává ten, kdo má nejvíce bonů, tedy vydrží nejdéle přihazovat.

Za dobu, kdy sleduji notebook cena vzrostla z 28,- na aktuálních 235,- Kč. Přihazovali mj. jména jako: Sudim, Nekupujto, Buldracek, Ala3, Zdenka58, Jillik, Pimpads atd. Za všemi těmito jmény se skrývají vohnouti a oběti tohoto aukčního systému. Nakonec jeden vohnout vyhraje. Vyhraje PRÁVO koupit notebook třeba za 700,-. NB ma maloobchodní cenu přes 17k, zmrdi jsou ještě tak drzí, že to u aukce uvádějí.

Ano, šťastný výherce skutečně věc koupí levněji, dokonce když sečte co dal do přihazování peněz + kupní cenu, jistě nespokojený nebude. Ale kdo mu na to přispěje? Myslíte si snad, že je nějaká firma tak hloupá, že koupí notebook, mobil nebo televizi a jen tak z plezíru je bude prodávat pod cenou? Vážně si to myslíte? Čtěte dále!

Mohli bychom tu klidně vzít maximální cenu za 1 Bn a počítat s ní a bylo by to vůči zmrdům fér, protože proti nim je všechno fér, ale my jsme nadspravedliví, tak to neuděláme. Držme se reality a řekněme si, že lidé, kteří chtějí vyhrát, nakupují bony ve velkém. Zase ale určitě NE všichni. Cena 3200 / 580 = 5,50 Kč tedy není správná, stejně jako cena 8 Kč / 1 Bn. Budeme respektovat nerovnoměrné rozložení kupovaných množství kolem jistého středu a přidržíme se tedy harmonického průměru. Řekněme si tedy, že prodají 1 Bn za harmonicky průměrných 6,60 Kč.


a nebo také


Nahlédněme nyní ještě do právě probíhajících aukcí. Jeden přiklad za všechny: Notebook HP PROBOOK 4510s je právě dražen v haléřové dražbě za 2 036,30 Kč. Tak tedy naposled: 2 036,3 + 2036,3 × 10 × 6,6 = 136 432,1 Kč. Za notebook s udávanou MoC 18 000 Kč. Ano, ano, jeden vohnoutek za něj zaplatí jen "dva tácy, voe" plus nějakou tu almužničku za přihazování, ale ti ostatní ho více než 7,5 násobně dotují. A to se tady pořád bavíme o maloobchodních doporučených cenách. Jenže prodejce nakupuje za ceny velkoobchodní. Spočítejte si sami…

Rovnice má toliko tři řešení. První je vidět hlavně v horní polovině tabulky, a to jsou ta červená čísla. To je ztráta pro zmrdy. Vlastní gól. No holt to nevyšlo, no, ale s tím se (zřejmě) počítá. Proč zřejmě? No, nikdo, snad jen s výjimkou státu, nevymyslí něco, na čem by soustavně prodělával a nedotáhne to až do stádia života. Nebo si myslíte, že nám spoluzmrdíci na školách lížou mozky jen tak? Kdepak, mají to dobře spočteno. Zisky z druhé strany spektra jim to více než vynahradí. A to je právě druhé řešení.

Prodávat notebooky v ceně 17k - 18k za 47k nebo taky 136k, třítisícový koňak za bezmála deset klacků, barbínku místo litru a čtvrt za skoro pět a půl, to nechce jen drzost, to chce umění. Umění to někam, za něco, schovat. Třeba za pro vohnouty notoricky známé a tolik oblíbené BONY.

A tím jsme ve stádiu třetím. Každé řešení z matematiky, co má dva konce, má mezi nimi někde kritický (též někdy inflexní) bod. To je první polovina tabulky a jediné černé číslo v ní. A tady máme ten socialismus s plnou parádou. Zmrdi si sice nepřijdou na žádné extra money, prodají za +/- normální cenu, ale s tím, že jednomu šťastnému jednotlivci dají slevu, kterou socialistickým přerozdělením doplatí ostatní, kteří tu věc taky chtěli.

Tenhle systém je krásnou ukázkou toho, jak zmrdi ojebávají vohnouty, a ti nejen že se nezlobí, oni jsou dokonce šťastní, protože hrají a někteří i vyhrávají. A ti pak mají pocit, že naopak vyjebávají oni s nějakým zmrdem (vohnoutí představa zmrda = poctivý člověk), což jsou v tomto případě jiní obchodníci. Ti už nemohou jít s cenou níž pod katalogovou, protože by zítra neměli kde spát a čím živit děti. To je ale vohnoutovi jedno. On vyhrál a všem jim to ukázal… Příště zase doplatí na notebook nebo mobil někomu jinému, ale to mu neříkejte, nepochopil by to.

Takže: Dokud bude tato zemně (moje označení ©, důvod viz "Mněsto") plná hlupáků, kteří rádi socialismus a z něj plynoucí svobody a práva (svobodu nakoupit bony, právo koupit za ně věc), najdou se i zmrdi, kteří toho budou chtít využít. Najděme si tedy vždy všichni čas na přemýšlení nad službou / zbožím / slevou "zadarmo" atd, abychom se vyvarovali skákání na zmrdí špeky.

Existuje teorie, pochází od lidí z výrobních podniků, že v důsledků zmrdů "tam nahoře" se rozvíjí vohnoutismus "tam dole". Já zastávám opačný názor. Kdyby zmrdi věděli, že jsme všichni chytří, neskočíme jim na jejich návnady a umíme se jim bránit, nic by si nedovolili a hynuli by hnilobou. Jenže dokud bude existovat byť i jeden vohnout, bude tu existovat i prostor pro zmrda.

Závěrem jen dodám: Nekupuj to, Nekupujto!

26.11.2009 C.J. Hornster

Zdroj: http://www.dfens-cz.com/oldschool/clanek.php?clanek=2009121303
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 replica christian louboutin | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 4:55 | Reagovat

Q. What do you call a surgeon with eight arms?
http://www.shoesfloor.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama