Má pravdu šejk nebo trh?

22. srpna 2011 v 8:03 | Viktor Stropek |  Ekonomika
Má pravdu šejk nebo trh?


Dnes ráno mě zaujal sloupek v ekonomické příloze MFDnes, kde analytik nejmenované banky zvažuje, zda má pravdu ropný šejk, nebo trh. Ropa totiž trhá rekordy v cenách za barel, ale zároveň OPEC omezuje těžbu, neboť globální zásoby suroviny jsou nadprůměrné.


Pan finanční expert pohotově opakuje omílané fráze - krize skončila, velká poptávka žene cenu nahoru a na vlně se drze veze banda spekulantů. Situaci navíc komplikuje Libye, Egypt, no a vůbec, nedivte se ničemu.

Pojďme se na to podívat z monetaristického úhlu pohledu, abych se neoháněl přímo rakouskou ekonomickou školou.

Barel ropy Brent během tří let zdražil z $50 k 1.5.2009 na $80 k 1.5.2010 a dnes je přes $120. Což je zdražení 2.4 krát. Komu z vás za to samé období stoupl i tolikrát plat? No dobře absolventy nepočítáme! Měřeno cenou ropy, je inflace 240% a Ben Bernanke, jako šéf FED-u by s tím měl něco rychle dělat, od toho přece tahle instituce je, nebo ne? Jenže cena surovin se nezapočítává do spotřebního koše, takže při počítání meziroční inflace všechno vypadá být celkem v cajku.
No jo, jenže už před Einsteinem lidé věděli, že všechno je relativní a pokud se chcem něčeho dobrat, chtělo by to pevný bod. A tím dolar v dnešní době asi není a EURO už vůbec ne. Tak co? No jasně, zlato. Jeho cena vzrostla z $900 1.5.2009 na $1200 1.5.2010 a dnes se blíží $1500.

Přepočítejme si opět cenu ropy a co vidíme? Nárůst se zmenšil na 1.44 násobek.

A teď se pojďme podívat proč se opravdu ropa zdražuje.

Ten první důvod je opravdu růst spotřeby, zejména v Asii. Viděli jste snad někde frontu u benzinky v Evropě? Troufnu si tvrdit, že objem silniční dopravy v Evropě rozhodně neroste o desítky procent ročně. Pumpaři sami žehrají na slabé prodeje kvůli vyšším daním a litr čehokoliv za 35Kč k bezstarostné jízdě nemotivuje.
Jak prohlásil šéf OPEC-u, ropy se těží dost. Libye dodává do Evropy jen zlomek její spotřeby, globálně se jedná o nepodstatný výpadek. Jenže média se opět vyznamenala, chvíli se zdálo, že bez Kadáfího nebude benzín. Do toho se přimíchali katastrofické scénáře tzv. vědců, kteří zpochybní zásoby, postraší CO2 a kdo včera koupil tanker ropy, je dnes bohatý..

Pokud by cena zlata byla stabilní, barel ropy by dnes stál $72, litr Naturalu 30Kč a pořád by se to dalo vydržet.

Jenže barel Brentu stojí $120 a litr Naturalu 35Kč. Proč? Pan analytik za tím vidí spekulanty. A vlastně se ani tak moc nemýlí. Co se vám vybaví při slově spekulant? Darebák, který zadarmo přijde k ohromným penězům, protože oškubal nás, slušné lidi. Jenže ono to tak není. Spekulant má totiž velice blízko právě k panu analytikovi. A ta stejná banka určitě má kromě analytiků, svou smečku spekulantů, kteří si říkají finanční expert, investor, trader apod. Analytik je člověk, který se podívá do minulosti, řekne vám co zjistil a nechá si za to zaplatit. Spekulant udělá to samé, ale pak veme peníze, podle svého zjištění je investuje a pokud mu to vyjde, vydělá. Pokud nevyjde, prodělá, pokud dlouho nevydělá, zkrachuje. Procentuálně to vychází 10/90, podle známého Paretova rozdělení. A dodám, že dnes už na tohle samozřejmě také existuje sofistikovaný software.

Proč tedy tihle spekulanti natáhli dál cenu z $72 na $120? První a nejdůležitější předpoklad, jsou zdroje, peníze. Pokud nemáte za co spekulovat, tak vás na burzu nepustí.

Kde se vzalo tolik peněz, aby nejen ropa a zlato, ale všechny suroviny a potraviny o tolik zdražili? Dílem byli vytvořeny na numerické klávesnici počítače a dílem jde o daně a úspory valné většiny západního světa.

Jistě víte, co znamená kvantitativní uvolňování, záchranný balíček, miliardy EURO ve zvláštních fondech pro záchranu PIGS.. Pokud by jste za tím hledali opravdové peníze, které někdo vydělal a pak je dal vládám, protože chce podpořit takové "programy", tak jste na omylu. Z valné většiny tohle jsou nové peníze, které virtuálně vytvoří centrální banky na objednávku politiků. Samozřejmě, že banky se zavážou ty peníze zase zlikvidovat, jakmile stát splatí své dluhy. Že jste o žádném splácení dluhů neslyšeli, protože ty peníze na záchranu mají jen pomoct snížit rychlost zadlužování a ještě žádný stát nepřišel s vyrovnaným, nebo přebytkovým rozpočtem? Ano, je to tak.

K tomuto balíku se přidávají investiční fondy a důchodové fondy bank (říká se tomu tuším druhý pilíř důchodové reformy).

Všechny tyto peníze mají dříve nebo později ve svém držení různé komerční a investiční banky (a jejich fondy). Měli by tyto peníze investovat do místní ekonomiky a podpořit zkomírající růst? Nesmysl! Jako správci majetku se musí snažit o jeho zmnožení, maximalizovat výnos. Akciový trh je nejistý, po splasknutí realitní bubliny se rozhodně nedoporučuje investovat na hypotéčním trhu. Taky státní dluhopisy už ztrácí punc bezpečné investice, zaručené státem.

Tohle všechno spekulanti analyzovali a vyšlo jim nejlepší řešení - komodity. A tak se za dolary, Eura, Juany atd nakupuje zlato, stříbro, platina, potraviny a ropa. Jakmile cena dál vzroste, kontrakt se uzavře, peníze vrátí zpět do banky se ziskem a opět se nakoupí další komoditní kontrakty. Je to stroj na peníze! Mrkněte na zisky bank, šlape jim to zatím skvěle.

Tak se peníze na záchranu kterékoliv ekonomiky paradoxně vůbec k občanům nedostanou. Banky je utratí za komodity a efekt na většinu populace je zcela opačný. V rozvojovém světě zdražili potraviny tak, že propukají revoluce. Energie a vstupy pro průmysl začínají prodražovat výrobu prakticky čehokoliv, od rohlíků až po elektroniku. A platy rostou jen málo, nebo vůbec. To je to pravé dobrodiní inflace, místo blahobytu pro všechny, plíživá chudoba.

Je růst cen komodit jen nafukování další inflační bubliny, která splaskne, nebo to může skončit hůř? Komodity jako drahé kovy a potraviny jsou něco, co opravdu má svou hodnotu, na rozdíl od DOTCOM firem, baráků bez nájemníků, nebo potištěných papírků. Pokud budou peníze dál ztrácet hodnotu, tím víc budou komodity zdražovat. Myslete na to, až budete opět číst o záchranných baličcích v řádech desítek miliard pro toho, nebo onoho.

Kdo měl tedy pravdu? No přece oba! I šejk i trh to jasně říkají. Ale politici je nechtějí slyšet, místo toho spílají spekulantům a rádi by jim zatrhli tipec. Jen jejich recept je poněkud zvrácený. Chtějí celoplanetární super FED - centrální banku a regulátora v jednom. Ta bude diktovat podmínky a emitovat likviditu prakticky neomezeně, což způsobí i neomezený růst cen. Nechci domýšlet k čemu to povede, jestli se to povede.

Když jsem dopsal tento článek, dostalo se mi do rukou další číslo MFDnes a v něm jiný analytik (Š.P.) psal: Komodity ochrání před bankroty. Myšleno bankroty států, které přinesou masivní ztrátu ceny dluhopisů. Můžete říct, že nejsem nic než ekonomický diletant, protože jsem nepoužil jediný vzorec, ani nějaký všeobecně uznávaný ekonomický zákon, ale vidím, že nejsem se svým názorem sám. A co vy, taky věříte, že za růstem cen stojí nenažraní spekulanti a hodný stát s Evropskou Unií nás před jejich řáděním ochrání?


Zdroj: http://www.dfens-cz.com/oldschool/clanek.php?clanek=2011042406
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama