Hurikán Irene sílí, míří na Bahamy

25. srpna 2011 v 1:36 | Viktor Stropek |  Počasí a klima
Hurikán Irene sílí, míří na Bahamy

Hurikán Irene ve středu zesílil na třetí stupeň pětibodové Saffirovy-Simpsonovy škály a zasáhl jihovýchodní cíp Bahamských ostrovů.
MIAMI / 20:47, 24. 08. 2011

Hurikán Irene ve středu zesílil na třetí stupeň pětibodové Saffirovy-Simpsonovy škály a zasáhl jihovýchodní cíp Bahamských ostrovů. V příštích dnech ohrozí pobřeží Spojených států, píší agentury Reuters a AFP.

"Oko hurikánu směřuje k ostrovům Acklins a Crooked," informovalo v odpoledních hodinách SELČ Americké hurikánové centrum (NHC) s tím, že se hurikán nachází zhruba 165 kilometrů od bahamského Long Islandu.

Podle centra se oko Irene ve 14:00 SELČ nacházelo zhruba 85 kilometrů jihovýchodně od bahamského ostrova Acklins. Jeho obyvatelé se již připravují na příchod hurikánu.

"Můj manžel již začal zabedňovat dům a balíme potřebné věci, abychom mohli odjet," řekla Edna Smithová, jejíž dům na Holmes Rock na Bahamách byl v letech 2004 i 2005 vytopen kvůli hurikánům. "Nezůstaneme tu. Utečeme do krytu," dodala.

Větry hurikánu nyní dosahují rychlosti 185 kilometrů za hodinu.

Hurikán se během středy pohybuje nad jihovýchodní a centrální částí Baham. Ve čtvrtek patrně zasáhne severozápad ostrovů.

Spojené státy vydaly varování před cestou na Bahamy a vyzvaly své občany, aby ostrovy opustili nebo se uchýlili do úkrytů.

Na ostrovech Turks a Caicos, zámořském území Británie nacházejícím se jihovýchodně od Bahamských ostrovů, byla uzavřena všechna letiště, nefungují ani obchody. Silné větry tam pokácely sloupy elektrického vedení, jejichž pozůstatky rozfoukaly do ulic.

Irene podle meteorologů ještě zesílí, než se o víkendu přiblíží k pobřeží amerického státu Severní Karolína. Experti očekávají, že by hurikán mohl zesílit až na čtvrtý stupeň. V takovém případě by jeho větry mohly dosahovat rychlosti až 245 kilometrů za hodinu.

Kromě Severní Karolíny, kam hurikán dorazí nejspíš už v sobotu, by se měly na Irene připravit i Jižní Karolína, Florida, Georgie i Nová Anglie.

Naposledy zasáhl území Spojených států v roce 2008 hurikán Ike. Tehdy ochromil město Houston v Texasu. O život připravil 28 lidí.

Američtí meteorologové před úderem Irene varují obyvatele a připomínají zkázu města New Orleans při úderu hurikánu Katrina v roce 2005. Lidé, kteří neplánují Floridu opustit, nakupují ve velkém balenou vodu, potraviny a prkna na zabednění oken a dveří.

Autor:Jiří Mahr, Kateřina Červenková


Zdroj: GoogleEarth a http://www.mediafax.cz/zahranici/3270389-Hurikan-Irene-sili-miri-na-Bahamy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama