3, 2, 1: Globální dluhový kolaps

27. srpna 2011 v 15:19 | Viktor Stropek |  Ekonomika

Řítíme se plnou parou k masivnímu globálnímu kolapsu dluhového systému a tohle je záležitost, ve které jsou zjevně všichni globální vůdci mimo ve schopnosti najít nějaké řešení. Po více než asi tak 30 posledních let největší dluhová bublina v historii naší planety vytvářela v západním světě bezprecedentní prosperitu. Teď ale ta bublina začíná praskat a účty jsou splatné. Mnozí si mysleli, že epicentrem nadcházejícího globálního zhroucení bude Evropa. Na rozdíl od US a Japonska nemůže EU k pokrytí svých dluhů jen vytisknout další peníze. Národy jako Řecko, Portugalsko a Itálie musí své dluhy proplatit v eurech, a tyto národy rychle spějí k bodu, kdy je jejich dluhy pohltí. Bohužel hlavní banky po celé Evropě jsou silně předlužené a nesmírně investovaly do státních dluhů takových národů jako Řecko, Portugalsko a Itálie. I kdyby jediný národ EU zbankrotoval, tak by to odstartovalo bod zvratu finančního domina. Kdyby zbankrotoval více než jeden národ EU, tak by to mohlo způsobit kataklyzmatickou vlnu hroucení bank po celé Evropě.


Ale Německo a další finančně stabilnější země EU nemohou národy jako Řecko, Portugalsko a Itálie do nekonečna vykupovat. Lít prachy do Řecka je jako lít prachy do černé díry. Když vezmete peníze z finančně stabilní země a nalijete je do beznadějného bince, můžete na chviličku zatím něco stabilizovat, způsobíte ale rozběh zhoršování finanční kondice u finančně stabilních národů.

Právě teď je požadovaný výnos u 2-letých řeckých dluhopisů až 44%. Trh v podstatě řve, že tohle jsou strašlivé investice a téměř určitě zbankrotují.

Řecko nemůže rozpumpovat své rotačky a vytisknout si další prachy, takže jsou teď naprosto závislí na ostatních, aby je vykoupili.

Jak je jen v Řecku zoufalá situace? Jen zauvažujte nad následujícím výňatkem z nedávného článku od Puru Saxena…

Vládní dluh v Řecku představuje téměř 160% HDP a průměrná požadovaná výnosová míra řeckého dluhu je kolem 15%. Pokud se tudíž bude Řecký dluh hrnout dál bez restrukturalizace, tak samotné platby úroků budou představovat částku 24% HDP. Jinými slovy, nedojde-li k odpuštění dluhů, tak téměř čtvrtinu řeckého ekonomického produktu pohltí jen platby úroků!

Dovedete si to představit?

Žádný národ na světě si nemůže dovolit zaplatit téměř čtvrtinu HDP jen na úroky z vládního dluhu.

No tak jak se Řecko do této pozice dostalo? No ukáže se, že v tom velkou roli hrály velké US banky, takové jak o Goldman Sachs a JPMorgan Chase. Následuje výňatek z nedávného článku od Andrew Gavin Marshalla …

Stejně, jako si vlastníci domů brali druhou hypotéku, aby vyplatili dluh ze své kreditní karty, Goldman Sachs a JP Morgan Chase a další US banky pomohly dotlačit vládní dluh daleko do budoucnosti přes trh s deriváty. Stalos se tak v Řecku, Itálii a podobně i v několika dalších zemích eurozóny. Během několika tuctů obchodů v Evropě "banky poskytly předběžnou hotovost výměnou za vládní proplacení v budoucnu, s tím, že tyto závazky pak vyvedly ze svého účetnictví." Protože tyto obchodní závazky nejsou vedeny jako půjčky, nejsou účtovány jako dluhy (závazky), a tak skutečné dluhy Řeka a dalších zemí eurozóny byly a pravděpodobně do velké míry i zůstávají skryté. Řecko si v podstatě vzalo hypotéku na svá letiště a dálnice u velkých bank, aby zaplatilo první účty a udrželo půjčky mimo účetnictví tím, že se klasifikují jako transakce.

Politici všude po světě milují hrnutí problémů před sebou, aby spadly až na ty po nich, a banky z Wall Streetu milují kreativní vynalézání způsobů, jak jim v tom pomoci.

Teď je ale Řecko před kolapsem a lidé, kteří jim pomohli se do toho bince dostat, za to pravděpodobně nikdy nebudou vzati k odpovědnosti.

Kdyby Řecko zbankrotovalo, mělo by to po celé Evropě dramatické důsledky. Na děsivý pohled, co by se potenciálně mohlo dít, kdyby Řecko bylo platebně neschopné, se jen koukněte do tohoto článku od Johna Mauldina.

Bohužel ale Řecko není zdaleka jediný problém Evropy. Portugalsko, Irsko a Itálie mají rovněž poměr dluhu k HDP přes 100%.

Největším potenciálním problémem je, přinejmenším v krátkém výhledu, Itálie.

Itálie je čtvrtou největší ekonomikou EU a poslední finanční problémy italské vlády a italských bank dělaly palcové titulky v novinách celého světa.

Itálie je daleko, daleko větší potenciální problém než je Řecko.

EU může zvládnout vykoupení Řeka, přinejmenším prozatím.

Pokud se do bodu vyžadujícího velké vykoupení ale dostane Itálie, tak to zvrhne celý systém. EU jednoduše nemá tolik peněž, aby provedlo rozsáhlou finanční záchranu Itálie.

Jak vidíte z tohoto grafu, je zátěž evropských bank italským dluhem absolutně masivní. Pokud se italský dluh dostane do úzkých, tak s sebou strhne celou skvadru bank.

A nejen to, mnozí si myslí, že i samotná Evropská centrální banka se nyní nachází ve velice nebezpečném teritoriu.

Odhaduje se, že Evropská centrální banka teď někde v sousedství drží dluhy v ceně asi 444 miliard euro od vlád Řecka, Itálie, Portugalska, Irska a Španělska.

Finanční důsledky bankrotu jednoho nebo více z těchto národů by potenciálně mohly být katastrofální.

Podle v Londýně sídlícího mozkového trustu Open Europe je Evropská centrální banka masivně předlužená.

"Kdyby ECB postihl jen pokles hodnoty jejích aktiv o pouhých 4,23 procenta … tak by to vygumovalo celou jejich kapitálovou bázi."

To nezní dobře.

Evropsku centrální banku by určitě nějak rekapitalizovali, ale je to jen další příklad toho, jak nebezpečné mohou být velikosti dluhové zátěže.

Jak už jsem napsal v nedávném článku o krizi státních dluhů, pokud se tohle domino začne v Evropě hroutit, tak to s sebou strhne všechny.

V Evropě jsou velké banky dluhově zatíženy až po okraj a jsou masivně zavaleny vládními dluhy.

Pokud si nemyslíte, že tohle je problém, tak si jen vzpomeňte, co se dělo v roce 2008.

Tehdy měli u Lehman Brother dluhovou zátěž 31 ku 1. Když se věci zhoršily, tak to Lehman velice rychle smetlo.

Dnes mají hlavní německé banky dluhovou zátěž 32 ku 1 a tyto banky v současnosti drží obrovskou část státních dluhů Evropy.

Ano, jestli to domino začne padat, situace se rychle stane noční můrou.

U hlavních bank všude v Evropě už vidíme ohromné projevy problémů.

Hlavní evropské banky UBS, Barclays, Credit Suisse, RBS a HSBC už všechny nedávno oznámili vyřazování zaměstnanců z práce. Ve skutečnosti, když je všechny sečteme, tak oznámená vyřazení z práce u těchto bank tento měsíc představuje přes 40 000 lidí. Celkově je velké totální vyřazení z práce u Evropských bank tento rok dohromady až 67 000.

Zrovna teď je v celém finančním sektoru v Evropě velice chmurná nálada. Uvažte jen následující výňatek z nedávného článku od Bloombergů …

"Je to masakr, čekal jsem, že se věci zhorší, než se začnou zlepšovat," řekl Jonathan Evans, předseda představenstva výzkumné firmy Sammons Associates v Londýně. "Neviděl jsem moc z těch, kdo ztratili práci, aby sehnali novou. A to bez ohledu jak dobří někteří z nich jsou, nikdo nechce mluvit o najímání nových lidí. Po další dva či tři roky bude život velice těžký."

Stejně jako jsme to viděli v roce 2008 u US bank, vidíme, že právě teď jsou Evropské banky absolutně vymlácené. Poslední článek v The Sydney Morning Herald dokumentuje některé z těchto masakrů …

46-členný index Bloomberg Europe Banks and Financial Services spadl letos o 31 procent. RBS se propadlo o 49 procent, Barclays o 44 procent a francouzská Societe Generale o 48 procent (k této skupině patří česká Komerční banka).

Credit Suisse a UBS obě hlásí 71 procent propadu výdělků z investičního bankovnictví za druhé čtvrtletí. Výnosy v Edinburghu sídlící RBS securities se za totéž období propadly o 35 procent, zatímco v Londýně sídlící Barclays Capital uvedla 27 procentní pokles v zisku před zdaněním.

V Evropě se věci zhoršují, zhoršují a zhoršují.

Nespouštějte z Evropy oči. Tato krize právě začíná.

Neznamená to ale, že obrovské dluhové problémy netíží i zbytek světa.

Japonský národní dluh je teď více než 200 procent HDP a to opravdu ještě bojují, aby se zotavili z nedávných katastrof, které tuto zemi zpustošily.

Moody právě snížila známku Japonského vládního dluhu o jeden stupeň na Aa3 a může přijít další snížení známkování. Prozatím je Japonsko pořád schopno si nakupovat ohromné hromady peněz velice, velice levně, ale když se to změní, může to Japonsko velice rychle smést.

Samozřejmě, že národem s největším dluhem ze všech jsou Spojené státy.

V tomto okamžiku je US národní dluh na celkové hodnotě 14 646 280 670 347,85 dolarů.

US si naštěstí zrovna teď také mohou půjčovat ohromné částky peněz velice, velice levně. Ale když se věci změní, bude to pro naši ekonomiku absolutní kataklyzma.

Naši politici se ale bohužel nadále chovají, jako by tento dluhový mejdan mohl pokračovat navěky.

Podle Rozpočtové kanceláře Kongresu, bude rozpočtový deficit federální vlády letos asi 1,28 bilionů dolarů. Bude to už třetí rok v řadě, kdy máme rozpočtový deficit výše než bilion dolarů.

Abychom to položili do určité perspektivy, od dob George Washingotna do doby Ronalda Reagana nahromadila US vláda celkový dluh asi jeden bilion dolarů. Ale jen za samotný letošní rok to bude 1,28 bilionu dolarů dluhů navíc.

V tomto okamžiku US národní dluh roste o asi 2 a půl milionu dolarů každou jednotlivou minutu. Je to těžko popsat slovy, jak absolutně pitomé to je.

Jak jsme včera psali, někdo se bude muset v Americe probudit. Náš dluh exploduje a naše ekonomika zmírá.

Nevyřešili jsme ještě ani problémy spojené s poslední finanční krizí. Trh s nemovitostmi je pořád v jednom gigantickém binci. Jak nákupy nových tak už i používaných domů se ve Spojených státech nadále propadají.

Ovšem nedojde k žádnému zotavení trhu s domy, dokud nepřijde zotavení trhu s joby, a naši politici nadále stojí stranou zírají, jak se miliony našich jobů posílají za moře.

Nezaměstnanost je obrovská a i mnoho z těch, kdo práci mají, je sotva schopno přežít.

Ještě v 80. letech bylo méně než 30% ze všech jobů ve Spojených státech v nízkopříjmové skupině. Dnes je více než 40% jobů ve spojených státech v nízkopříjmové skupině.

To není dobrý trend.

Bohužel to nevypadá, že by se to někdy brzy zlepšilo.

Zrovna teď Rozpočtová kancelář Kongresu provádí projekce nezaměstnanosti v US, že zůstane nad 8% do roku 2014.

To by vás mělo opravdu vyděsit, protože vládní čísla jsou téměř vždy poněkud příliš optimistická. Ti lidé ve federální vládě těžko kdy udělali projekci nezaměstnanosti která opravdu vyjde.

Takže když říkají, že nezaměstnanost zůstane nad 8% do roku 2014, tak skutečnost bude pravděpodobně horší.

Vstoupili jsme do děsných časů. Jsme na pokraji masivního globálního dluhového zhroucení a nikdo si není jist, co se bude dít dál.

Doufejme v nejlepší, ale připravme se také na nejhorší.

The Economic Collapse
Aug 25, 2011

Zdroj: http://nwoo.org/view.php?nazevclanku=3-2-1-globalni-dluhovy-kolaps&cisloclanku=2011080059
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama