Sladidlo aspartam zřejmě vyvolává u krys rakovinu - komentáře

28. července 2011 v 5:02 | Viktor Stropek |  Zdraví
Moje oblíbené téma :) tentokráte výtahy z diskuzí na serveru www.doktorka.cz


První příspěvky v diskuzi

reagovat
25.7.2005 11:18 - coroner

S těmi umělými sladidly to začíná být už groteska. Před jejich konzumací varují výživářské studie staré několik desítek let, ale vždycky to vědecká základna prezentuje jako nějakou novinku. Změní se pouze obchodní název sladidla.
Záludnost umělých sladidel spočívá v tom, že jejich extrémní expanzivní energie bývá často i více jak 500x větší než u běžného cukru, ačkoliv tato sladidla ke svému odbourání nepotřebují inzulín.
Expanze znamená též růst, bujení. Tato energie umělých sladidel se proto tedy rovněž významně podílí na růstu, bujení a šíření rakovinových buněk, pokud byl v organismu pro to vytvořen základ.
Mozkové buňky patří v těle k těm s největší energetickou kontrakcí, proto je možné, že "lépe snášejí" opačný typ energie sladidel.
Nebylo by ale dobré se na to moc spoléhat, protože pokud dojde k nastartování rakovinového bujení v mozku, budou se na tom umělá sladidla podílet rovněž.
Tentokráte ne jako vlastní příčina vzniku rakoviny, ale pouze jako sekundární faktor.

V obchodech se zdravou výživou jinak existuje řada obilných sladidel, která mají při uměřené spotřebě minimální zdravotní rizika.

reagovat
26.7.2005 13:05 - websex

Zakázat, jednoznačně! jednak mě osobně umělá sladidla nechutnají a za druhé, proč si mám sladit něčím, co v prvopočátku byla ropa? Nemám si místo kávy dát raději panáka Naturalu? To už by pak vyšlo nastejno!

reagovat
28.7.2005 22:00 - Josef Expert

Začátek byla diagnostika cukrovky a dieta. Slazení čaje sladidlem aspartam, pitný režim minerálky slazené aspartamem. Po půl roce zhoubný nádor kořene jazyka.Chemoterapie, nádor ustoupil, ovšem jakýkoliv nápoj s aspartamem odstartuje bujení.
Toto je moje osobní zkušenost, používání tohoto syntetického sladidla je zločin.

reagovat
30.7.2005 17:18 - Alena

Minulý příspěvek v podstatě potvrzuje, co tu napsal coroner. Odborníci vůbec nemají žádné informace (mnohdy ani tušení) o bioenergetickém působení potravin z hlediska dvou základních energií, které je tvoří, a které jsou z nich pak transformovány do organismu.
Diabetologie se zasekla na svých kJ a výměnných jednotkách.
Proto také může, nic zlého netuše, umělá sladidla doporučovat, ačkoliv ta prakticky působí jako jeden z činitelů neléčitelnosti cukrovky a diabetických komplikací.
Nejde pochopitelně jen o umělá sladidla, ale řadu dalších potravin, které diabetes vyvolaly. Ty běžně najdeme v kuchařkách pro diabetiky.
Tyto potraviny jsou velmi nebezpečné zejména v případě, kdy je pacient závislý na inzulínu.
Pacientovi je v podstatě vštěpováno, že může jíst prakticky cokoliv, pokud dodrží celkový energetický příjem, což postihuje systém výměnných jednotek.
Bohužel to je jen půlka pravdy.
Tou druhou je to, že pokud tyto potraviny, které cukrovku způsobily, nevyřadíme ze svého jídelníčku, ačkoliv jsou jinak kompenzovány inzulínem, podílejí se na diabetických komplikacích. Diabetici většinou neumírají na cukrovku, ale právě na diabetické komplikace.

reagovat
31.7.2005 16:46 - babajaga

Musím sa priznať, že som veµmi nedôverčivá voči umelým sladidlám, konzervačným látkam, príchutiam, farbivám a ďalším aditívam, ktoré nám majú pomôcť niečo s chuťou zjesť či vypiť...Uprednostňujem prírodné látky a naučila som sa, že niečo nemusí mať výraznú chuť, vôňu či farbu a predsa mi to môže chutiť.Moje chuťové kalíšky nie sú rozmlsané a tak niečo, čo je len o trochu výraznejšej chuti než mdlej, má pre mňa chuť dobrú...Samozrejme s umelými sladidlami ide o niečo iné,ako nahradiť cukor,lenže tu nejde len o diabetikov, ale nápoje s umelými sladidlami bežne konzumujú aj zdraví µudia a deti, niekedy o tom ani netušia, pretože sa o údaje na etiketách nápojov absolútne nezaujímajú.Veµakrát som bola svedkom, ako mama dáva piť polročnému dieťaťu bublinkovú výrazne sfarbenú vodu s prírodným obsahom akurát vody /aj to bohvieakej kvality/ a inak sa to tam len hemží aspartamom, acesulfamom, sorbanom draselným a podobnými "chuťovkami", nehovoriac o farbivách a vôňach.Až sa mi vlasy ježili, ale keď som sa odhodlala upozorniť, že to nie je pre to dieťa príliš vhodné, dostala som po nose...Keď to robia dospelí, tak si poviem, že je to ich problém, ale u detí mi je to strašne µúto, že im nemôžem pomôcť.
Najhoršie na tom všetkom je, že nás väčšinou niekto presviedča za výdatnej finančnej pomoci výrobcov uvedených látok, že to je neškodné a potom za niekoµko rokov, až je to donebavolajúce,sa konečne pripustí, že to až také neškodné nie je, obyčajne však už je napáchaných veµa škôd na µudskom zdraví...
Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi


Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat
18.4.2007 13:42 - já

Aspartam je látka podobná bílkovině.Neškodí. Škodí ta sladidla která k tomu ještě obsahují sacharin a cyklamáty. Ty jsou levnější než čistý aspartam a proto lidi raději kupují levnější sladidla (vlastně ty škodlivé).

reagovat
10.10.2007 12:46 - Lucy

Aaspartam rvou do všeho "dietního, i do vitamínových bonbonů prodávaných v lékárnách! A lidé si ještě myslí, že se starvují zdravě, když se starvují Light. Moje známá konzumovala několik let k večeři jogurt s aspartamem, samozřejmě. Protože aspartam nadměrně zatěžuje ledviny, a ty souvisí se sluchem, za těch deset let skoro hluchla.

reagovat
5.10.2008 11:07 - karel

Je potřeba uvést věci na pravou míru. Zmíněná nadace prezentovala své závěry pro tisk ve zkrácené formě a tisk si samozřejmě vybral jen to, co se mu hodilo. Proto si výbor pro bezpečnost potravin při EU od zmíněné nadace vyžádal kompletní dokumentaci a tato byla řádným oponentním způsobem vědeckými odborníky posouzena. Komise pak vydala své závěry, kdy bezpečnost aspartamu potvrdila a prezentaci výsledků studie ve zkrácené formě označila za nešťastnou a zavádějící. Ani po opakovaných sledováních a testech nebyl tento vyslovený předpoklad o vyvolání nádorového onemocnění potvrzen. Naopak, aspartam má povolenu nejvyšší denní dávku vztaženou na hmotnost člověka ze všech běžných sladidel, a to je 40 mg na 1 kg hmotnosti. V přepočtu to znamená, že by dospělý člověk musel zkonzumovat tolik sladkostí, co by odpovídalo spotřebě asi 640 g cukru za den. Myslím, že zkonzumovat toto množství je prakticky nereálné. Rozumný člověk by se spíše měl zamyslet nad tím, proč je na aspartam takový tlak vyvíjen. Nemohlo by to být třeba právě tím, že je odborníky považován právě za nejbezpečnější náhradní sladidlo a možná komplikuje život výrobcům, kteří tak bezpečné suroviny pro výrobu stolních sladidel nepoužívají?

reagovat
22.9.2010 17:34 - Leoš

Raději vůbec nesladit a číst všechny etikety na jogurtech! Sladil jsem s "Dia-chrom", dnes jsem to vyhodil a raději si dám do kávy trošku medu, nebo černý zázrak - melasu

reagovat
23.9.2010 08:21 - pro Leoše

Patrně ti uniklo, že umělá sladidla používají hlavně diabetici. A černý zázrak melasa (odpad z výroby cukru, který nějaký koumák výhodně zpeněžil) mezi dia potraviny určitě nepatří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anička | 12. dubna 2015 v 14:11 | Reagovat

Ahoj, že umělá sladidla mohou být nebezpečná se diskutuje už dlouho. Existují ale i sladidla pocházející z přírodních látek. Jedním takovým je i maltitol, který je vyráběn ze škrobu a má nnižsí glykemický index než cukr. Také obsahuje i méně kalorií a sacharidů. Kdo by si o něm chtěl něco přečíst, přidávám i odkaz http://maltitol.cz/vyroba-ze-skrobu/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama