Dodavatelé pro Nike a Adidas otrávili čínské řeky

17. července 2011 v 10:13 | Viktor Stropek


Peking - Čínské textilní konglomeráty, které jsou dodavateli značkových západních firem jako Adidas, Puma nebo Nike, znečišťují čínské řeky jedovatými chemikáliemi. Ničí tak vodní biotopy a ohrožují zdroje pitné vody pro čínské obyvatelstvo.

Vliv odpadních vod ze dvou velkých čínských textilek na míru znečištění čínských toků rok studovalo hnutí Greenpeace. Výrobci značkového textilu z Evropy a Ameriky podle něj lžou, když tvrdí, že odebírají produkty pouze od čínských firem dodržujících přísné ekologické standardy.

Čínský textilní průmysl je největší na světě - v zemi je na 50 000 textilních továren, ve kterých pracuje odhadem 80 až 90 milionů lidí. Pracovní podmínky jsou ale většinou hrozné a ekologické standardy nízké, nebo dokonce žádné.

Odebrané vzorky odpadních vod z textilek zasílali členové Greenpeace k analýze na odborná pracoviště do Británie a Nizozemska.

Rozbory prokázaly řadu toxických substancí.

Zjištěné koncentrace v odebraných vzorcích nebyly vysoké, mnohé z těchto látek jsou ale nebezpečné především tím, že se v přírodě nerozkládají a postupně se kumulují v potravním řetězci.

Jedná se o chemikálie, které jsou v Evropě zakázané, v Číně však nikoli.
Podvodné metody

V odpadních vodách vypouštěných do řeky Jan-c'-ťiang z textilky u města Šanghaj, která patří čínské společnosti Youngor Group, jsou podle Greenpeace mimo jiné nonylfenol - látka narušující činnost lidského hormonálního systému - a fluorované uhlovodíky, které mohou ničit játra a mít negativní vliv na počet a kvalitu spermií.


Youngor Group je největším čínským textilním konglomerátem, který se navenek pyšní nejmodernějšími technologiemi tkaní, barvení a potisku látek v zemi.

Druhým velkým znečišťovatelem, o kterém Greenpeace ve své zprávě mluví, je společnost Well Dyeing Factory v Čung-šanu v provincii Kvantung. Ta vypouští do řeky Š'-ťi odpadní vody obsahující těžké kovy včetně chromu a mědi, alkylfenoly, nonylfenoly a další organické chemikálie.

Aktivisté z Greenpeace uvádějí, že Well Dyeing Factory se zbavuje kontaminovaných odpadních vod v noci, což je v Číně běžná praxe, jak se vyhnout kontrolám vládních inspektorů.

Skutečný rozsah kontaminace působené čínským textilním průmyslem je navíc těžké určit, protože mnohé textilní továrny používají podvodné praktiky.

Například skrývají ústí trubek, kterými vypouštějí své odpadní vody, nebo je umísťují tak, aby se jejich odpad míchal s odpadem z továren z jiných průmyslových odvětví.
Dejte si závod o "detox"

Hnutí tvrdí, že západní firmy musejí trvat na tom, aby jejich subdodavatelé dodržovali co nejvyšší ekologické standardy.Autor: Nike
větší obrázek »

Značkoví výrobci mají podle aktivistů morální povinnost zajistit, aby byly nebezpečné chemikálie vyřazeny z celého výrobního procesu. Tedy nejen z jeho finální fáze, kdy vzniká produkt, který je pak prodáván spotřebitelům v zemích rozvinutého světa.

Greenpeace seznámila firmy Adidas a Nike s výsledky svých rozborů a vyzvala je, aby si jakožto dva nejvýznamnější výrobci sportovního oblečení daly závod o to, kdo nejdříve provede "detox" svých výrobních procesů.

Firma Adidas se však brání: Younger Group pro ni prý pouze stříhá a šije. Ona i Nike popírají, že by pro ně čínský konglomerát také barvil nějaké látky.

Právě mokré procesy, při nichž se používá řada jedovatých chemikálií, jsou obvykle největší hrozbou pro životní prostředí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama